OKULLAR AÇILMAZSA DÜNYAYI BÜYÜK TEHLİKE BEKLİYOR.

UNICEF'ten dünyaya eğitim uyarısı " Okulları açın"
28 Ağustos 2020 06:38

UNICEF: Salgın yüzünden çocuklar mağdur oldu. Gerekli tedbirler alınıp okullar açılmazsa dünyayı büyük tehlike bekliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan bir araştırmaya göre Covid-19 salgınında okulların kapanmasıyla birlikte dünya genelinde öğrencilerin en az üçte birinin sanal eğitime erişimi olmadığı belirlendi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) raporunda, dünyada yaklaşık 463 milyon çocuğun uzaktan eğitim için gerekli ekipmana veya elektronik cihazlara erişimi olmadığı kaydedildi. BM, dünya çapında bir buçuk milyar çocuğun okulların kapanmasından etkilendiğini tahmin ediyor. Avrupa ülkelerinin Afrika veya Asya’nın bazı bölgelerine göre daha az etkilendiği ifade ediliyor.

ERİŞİM OLSA BİLE...
Rapora göre erişime sahip olan çocuklar bile başka engellerle karşılaşabiliyor; evde iyi bir çalışma alanının olmaması, aile için başka işler yapma baskısı veya bilgisayar problemleri ortaya çıktığında teknik desteğin olmaması. Dünyanın dört bir yanındaki sanal eğitime erişemeyen öğrencilerin 67 milyonu Doğu ve Güney Afrika’da, 54 milyonu Batı ve Orta Afrika’da, 80 milyonu Pasifik ve Doğu Asya’da, 37 milyonu Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da. UNICEF, hükûmetleri ‘okulların güvenli bir şekilde yeniden açılmasına öncelik vermeye’ çağırdı.

SANAL EĞİTİME ERİŞEMEME ORANI
D. ve G. Afrika    %49    67 milyon
B. ve Orta Afrika    %48    54 milyon
D. Asya ve Pasifik    %20    80 milyon
Orta D. ve K. Afrika    %40    37 milyon
Güney Asya    %38    147 milyon
D. Avrupa ve O. Asya    %34    25 milyon
Latin Amerika    %9    13 milyon
Küresel    %31    463 milyon

 

Osman Sağırlı

TÜRKİYE GAZETESİ

GENÇ BÜLTEN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
Biri.
Arkadaşlar kimse direk açalım demiyor zaten. Bizim diğer ülkeler gibi Coronayı kontrol altına alıp okulları açmamız gerek.
fenerbahçeli
oldu okullar açılsında bi an önce ölelim demi
insan
öğrenci olarak diyorumki okul olmadan daha mutluyum evet doğru sanal eğitimde insanlar giremiyor olabilir ama bütün öğrencileri derse götürecek hiç bi yöntem yok direk sanal eğitimi kaldırıp okul açıldığında başlamak daha iyi ve öğrenciler okula gidemiyorsa dünya nasıl tehlikeye giriyor zorla okula gidip insanlar ölse dahamı iyi ?