MASAK artık kripto paraları da takip edecek

Kripto para borsası ile ilgili olarak son zamanlarda ortaya çıkan usulsüzlükler ve Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolar toplayıp yurt dışına kaçması üzerine Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) harekete geçti. Yapılan yönetmelik değişikliğiyle birlikte “Kripto varlık hizmet sağlayıcıları” da artık MASAK tarafından yakından takip edilecek.
01 Mayıs 2021 06:39

Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye’de son 3 haftada kripto para borsasında faaliyet gösteren Thodex, Vebitcoin, GoldexCo. ve Sistemkoin’e erişim sağlanamaması ve yatırımcıların mağdur olması üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı ile denetim-takip kurumları harekete geçti. Sadece Thodex’te toplanan para meblağının 2 milyar doları bulması üzerine mali suçlarda en büyük sorumluluğu üstlenen MASAK hazırlığını tamamladı ve mevzuat değişikliğine gidildi.

Yapılan değişiklikle yönetmelik kapsamına “Kripto varlık hizmet sağlayıcılar” ve “tasarruf finansman şirketleri” de eklendi.

Bu değişiklik sayesinde başta MASAK olmak üzere Milli İstihbarat Teşkilatı, İçişleri Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhuriyet Başsavcılıklarının koordinasyonuyla birlikte her türlü şüpheli kripto varlığı takibe alacak. Ortaya çıkan meblağın büyüklüğü nedeniyle konunun terörün finansmanı ile ilgili boyutu da konunun takibini daha önemli hale getiriyor.

T24

GENÇ BÜLTEN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #