SON EKLENENLER

Çocuklar arası şiddet patladı! Dijital bağımlılığa dikkat

Prof. Dr. Semerci “Toplumda yinelenen şiddet eylemleri, çocuğun şiddeti sorun çözmede etkin araç olarak görmesine neden oluyor” diyor. Dr. Avcı ise dijital bağımlılığa dikkati çekiyor...
01 Mart 2024 08:02

- İstanbul Sancaktepe’de lise öğrencisi 15 yaşındaki M.E.K, 14 yaşındaki E.E. ile kavga ederken hayatını kaybetti. Bağcılar’da 13 yaşındaki bir ortaokul öğrencisi, kar maskesi takarak takip ettiği okul arkadaşını bıçakladı. Ankara’da lise öğrencisi H.Ü., tartıştığı okul arkadaşı E.N.D. tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Elazığ’da 14 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi Y.A. tartıştığı okul arkadaşı M.P.K.’yı bıçakladı. Adıyaman’da bir ortaokulda dün 14 yaşındaki A.V. başka bir öğrenci tarafından bıçaklandı... 

Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Bengi Semerci, çocuk ve ergenlerde şiddet davranışına duygusal ve toplumsal nedenlerin yol açabileceğine işaret ederek “Toplumda şiddetin artması ergenlerde de şiddetin artmasına neden oluyor. İletişim becerilerinin yetersizliği, bilinçsiz suçlamalar, hatalı namus ve ahlak anlayışları da şiddetin nedenleri arasında. Yoksulluk gibi sosyo-ekonomik baskı unsurları şiddete neden olabilir. Çocuk ve ergenler erişkinleri model alırlar. Toplumda sürekli yinelenen şiddet eylemleri, çocuğun şiddeti sorun çözmede etkin bir araç, yöntem ve bir ilişki biçimi olarak görmesine neden olmaktadır. Şiddet bir süre sonra bir alışkanlık hatta bir eğlence biçimine dönüşebilmektedir” diyor.

SUÇ ALETİNE ERİŞİM KOLAY

Kesici-delici aletlerin 18 yaşından küçüklerce satın alınması ve taşınması yasak. Fakat bu tür araçların internet satışında bir kısıtlama yok. Fiyatları 150 TL ile bin TL arasında değişen hançer, muşta, bıçak, kılıç vb. aletlere ulaşmak mümkün. Adalet Bakanlığı 2022 yılı adli istatistiklerine göre 12-14 yaş aralığında 26 bin 239; 15-17 yaş aralığında ise 85 bin 30 çocuk suça sürüklenme iddiasıyla yargılanıyor. 

DİJİTAL BAĞIMLILIĞA DİKKAT!

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Özlem Haskan Avcı ise şunları kaydetti: “ Şiddetin gerisinde pek çok faktör var. Ekran ve oyun bağımlılığı ciddi bir risk faktörü. Pandemi koşulları kaygı ve depresyonda artışı beraberinde getirdi. Bunun sonuçlarından biri tahammülsüzlük ve hayata, etrafına, kendine duyulan öfke. Gençlerin daha fazla profesyonel psikolojik desteğe ihtiyacı var. Güç eşitsizlikleri de şiddetin nedenlerinden biri. Ailerin çocukları ilgi alanlarına, sanata ve spora yönlendirmesi gerekir.”

NE YAPILMALI?

Prof. Dr. Semerci alınacak önlemlere ilişkin de şunları söyledi: “Şiddetin çözümlenmesi için aile içinde çocukların desteklenmesi, aile içi şiddetten korunmaları, bireysel patolojilerin saptanarak doğru yaklaşımda bulunulması, okul içinde psikolojik danışmanlık sisteminin geliştirilmesi, toplumsal şiddetin çocuklara örnek olmaması için kontrol edilmesi ve adalet sisteminin işlediğinin bilinmesi şiddeti önlemede etkilidir.”

OKULDA BIÇAKLANDI

Adıyaman’da bir ortaokulda dün 14 yaşındaki A.V. başka bir öğrenci tarafından bıçaklandı. Bacağından yaralanan A.V., sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılırken saldırgan öğrenci kaçtı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor. 

Ceyda Ulukaya

İHA

GENÇ BÜLTEN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER