SON EKLENENLER

Cep telefonu faturalarına 'tavan fiyat' ayarı! BTK tarih verdi, yeni zam yolda

Mobil operatörlerin faturalara son bir yılda yüzde 150'den fazla zam yapması vatandaşı isyan ettirdi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 1 Nisan'ı işaret ederek uyardı. Açıklanacak yeni azami ücret tarifesi sonrası operatörlerin tarife ve paket fiyatlarına zam yapması bekleniyor.
02 Mart 2024 09:56

Mobil operatörlerin son dönemde adeta fahiş ücret konusunda yarışa girmesi vatandaşı isyan ettirdi. Cep telefonu paket ve tarife fiyatlarına 1 yılda 150 zam gelirken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) şikâyet yağdı.

Kurumun operatörlere getirdiği 'tavan fiyat uygulaması' da sorunu çözmede yetersiz kaldı. BTK tarafından 1 Nisan'da açıklanacak yeni 'azami ücret tarifesi' sonrası da operatörlerin yeni tarife ve paket fiyatlarına zam yapması bekleniyor.

1 NİSAN'DA YENİ ZAM GELİYOR

BTK, operatörlerin konuşma ve SMS ücretlendirmesine 6 ayda bir yayınladığı "Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi" ile tavan sınırlaması getiryor. İnternet ücretleri için ise Elektronik Haberleşme Kanunu çerçevesinde serbest piyasa koşulları işletiliyor. Bu nedenle operatörler esas zamlı tarifeleri internet paketleri için uyguluyor.

1 Nisan'da dakika ve SMS tavan fiyatlarının artırılması beklenirken, bu tarihten sonra taahhüdünü uzatmak isteyenler yeni zamlı paketlerle karşılaşabilecek.

TAAHHÜDÜ YAKLAŞANLAR DİKKAT

Taahhüdü yaklaşanların zamdan etkilenmemek için yeni tarife ve paket taahhüdünü 1 Nisan'a kadar yapması gerekiyor. ALO 120'yi arayarak şikâyet ve ihbarda bulunabilen vatandaşlar, isterlerse de https://tuketici. btk.gov.tr/ adresindeki formu doldurarak şikâyetlerini BTK'ya iletebiliyor.

TÜRKİYE GAZETESİ

GENÇ BÜLTEN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER