SON EKLENENLER

Çağa uygun müfredat geliyor

Millî Eğitim Bakanlığının hazırlığını yaptığı müfredatın felsefesini değiştiren yeni çalışmanın yıl bitmeden açıklanması bekleniyor
27 Ekim 2023 07:27

Millî Eğitim Bakanlığının (MEB), bir süredir üzerinde çalıştığı yeni müfredatın detayları ortaya çıkmaya başladı. Bakanlık yeni eğitim-öğretim döneminin başından bu yana eğitimde kaliteyi artırmayı hedefleyen pek çok yeni düzenlemeye imza attı.

Bu doğrultuda, ortak yazılı sınav uygulaması başlatıldı, ilkokulda sınav uygulaması kaldırıldı, sınavlarda test yerine açık uçlu, daha çok yoruma dayalı sistem getirildi, sınıfta kalma uygulamasına geri dönüldü. Buna ek olarak ortaokul düzeyinde daha önce 45 olan sınıf geçme puanı Türkçe dersi için 70’e, diğer dersler için 50’ye yükseltildi. Türkçe dersinde 70 ortalamayı geçemeyen öğrenciler için sınıf kurulu kararı devreye alındı. Örgün eğitimi desteklemek ve çocukların buradan uzaklaşmasını engellemek için açık liselere geçiş kısıtlandı.

MEB, bütün bu düzenlemeleri desteklemek için ders konularında da geniş bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Bakanlık, bir süredir devam eden yeni müfredat çalışmasında, derslerin öğrencilere sağlayacağı kazanımlar üzerinde duruyor. Bu çerçevede öncelik, derslerin niteliğinin artırılmasına verilecek. Ders içeriklerindeki teorik ve pratik denge gözetilecek. Ders içerikleri, değişen dünya şartlarına uygun ve çağın gerekliklerini içerecek şekilde yeniden elden geçirilecek. Düzenleme ile müfredatın felsefesi tamamen değişecek. Yeni müfredatın yıl bitmeden kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

ESMA ALTIN

TÜRKİYE GAZETESİ

GENÇ BÜLTEN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER