Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 235.75 241.23
  • Dolar 6.1240 6.1350
  • Euro 7.2057 7.2187
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

DENEYİMLİ GAZETECİLER KYK’LI GENÇLERLE BULUŞTU

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)yurtlarında kalan gençler, Serdar Arseven moderatörlüğünde tecrübeli gazeteciler Serpil Çevikcan, Şebnem Bursalı ve Mustafa Kartoğlu ile Türkiye ve dünya gündeminin değerlendirildiği “Haberci-Aslında Ne Oluyor?” programında bir araya geldiler.

GENÇLİKGÜNCEL13 Nisan 2018 Cuma 08:40

TDV Kocatepe Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve Ankara İl Müdürlüğüne bağlı yurtlarda kalan çok sayıda üniversite öğrencisinin katıldığı programda usta gazeteciler gençlere gazeteciliğe başlama serüvenini anlattılar, gençlerin gündeme dair sorularını yanıtladılar.

 

Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi ve NTV Yorumcusu Serpil Çevikcan “Evimize düzenli olarak gazete girmesi ve babamın teşviki ile gazeteciliği tercih ettim.” diyerek başladığı konuşmasında “Üniversitede okurken ikinci sınıftan itibaren ajanslara, televizyonlara, gazetelere başvurdum ve bir ajansta staja başladım.” dedi. Çevikcan konuşmasında, okurken çalışmanın kariyer için önemli olduğuna değindi.

 

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi ve NTV Yorumcusu Mustafa Kartoğlu da staj yapmanın önemini vurgulayarak “Masa başında oturduğu yerde "gazetecilik" yapan da var. Önemli olan bir şeyleri iyi bilmek ve anlamaya çalışmak. Gazeteciliğin nasıl yapıldığını bilen bir meslek erbabı olmak size çok yardımcı olur. Hangi işi yaparsanız yapın özgüven çok önemli!” diye konuştu.

 

Üniversitede kendisinin de KYK yurdunda kaldığını belirten Radyo Televizyon Gazeteciler Derneği Başkanı ve ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı da "Üniversite okumak için Aydın'dan Ankara'ya geldim. Önce özel yurtta kaldım, sobalıydı; sobayı kendimiz yakıyorduk. Sonra KYK yurdu çıktı; gittim. Cennete girmiş gibi oldum. Kaloriferli, sıcak suyun saatli aktığı, özel yurda göre çok konforlu bir yurttu. Odada 12 kişi kalıyorduk. O dönem iki çeşit akşam yemeği çıkardı. Şimdi Mersin’de bir yurda gittim, benim dönemle kıyasladığım zaman muazzam bir yurt. Sadece bir yurt değil kompleks şekilde yaşadığı bir alan.” dedi. Gazeteciliğin birinci kuralının iyi bir gazete okuru olmak olduğunu belirten Bursalı, gazeteciliğin bir meslek değil aslında mesaisi olmayan bir yaşam biçimi olduğunu vurguladı.

 

Programın moderatörlüğünü yapan Milat Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Serdar Arseven de gençlere şu tavsiyelerde bulundu: “Gençlerimiz gazetecilikte okul bitirene kadar çok mesafe alabilir. Gazetecilik, hukuk, sosyoloji gibi sosyal bilimler bölümlerinde okurken mutlaka bir yerlerde çalışmak lazım. "

 

Dil bilmenin önemine de değinen Arseven “zamanında belki lisan bilmeden gazetecilikte ileri noktalara gelmiş olabilir insanlar. Ama bundan sonra gazeteciliğe başlayanlar ya da hukuk okuyan biri Osmanlıca bilmiyor, İngilizce bilmiyor.  Osmanlıca bilmeyen bir hukukçu… Türkiye’de yüz sene evvel Osmanlı Devleti. Bütün metinlerimiz Osmanlıca. Bir sosyolog düşünün Osmanlıca bilmiyor. Bu toplumu nasıl kavrayacaksınız. Kendinizi geliştirmelisiniz” diye konuştu.

 

Gençlerin gündeme dair sorularının da yanıtlandığı programda Serpil Çevikcan nükleer santrallerle ilgili olarak sorulan soru üzerine, Türkiye’de nükleer santralle buluşmak aynı zamanda nükleer kültürle buluşmak, bu santrallerde çalışan öğrencilerin yurt dışında eğitim alması, sürdürülebilir büyüme için enerji çeşitliliği, istihdam demek” dedi.

 

KYK Genel Müdür Yardımcısı Hasan Davulcu ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Rüveyda Uslu'nun katılımcılara plaket takdimi ile sona eren "Aslında Ne Oluyor"un ilk programına yoğun ilgi gösteren gençler, program sonunda soru sormayı da ihmal etmediler.

HABERİN RESİMLERİ

   

GENÇ BÜLTEN sayfasını
GENÇ BÜLTEN hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.