Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 233.55 240.13
  • Dolar 6.2287 6.2399
  • Euro 7.3234 7.3366
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

CUMHURBAŞKANLIĞI, NEDEN MÜFETTİŞ KADROSUNA ATAMA GİBİ RUTİN BİR İŞLEME MUHATAP KILINIYOR?

3 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre, Müfettiş kadrolarına atama yetkisi Cumhurbaşkanlığına alınarak yanlış yapılmıştır.

13 Temmuz 2018 Cuma 06:55

Üst düzey yönetici kadrolarına nasıl atama yapılacağı 10 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 3 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle belirlenmiştir.

Ancak kararnamede yer alan düzenlemeler, eski bürokratik düzenin kötü bir kopyası gibidir.

Örneğin eski bürokratik sistemde müfettişler, ilgili bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı imzasıyla atanırdı.

Ancak sadece rutin bir onaydan ibaret olan bu sürecin üçlü kararnemeye bağlanmış olmasından dolayı bir çok Bakanlıkta müfettiş atamaları yıllardır yapılamamaktadır. Örneğin Çalışma Bakanlığından 3 yıldır, yeterlik sınavını vermiş ve atama kararı onayı Başbakanlık veya Cumhurbaşkanlığında bekleyenler bulunmaktadır.

Müfettiş yardımcılarının yeterlik sonrasında atanma süreci sadece rutin bir işlem iken, müfettişliğe atama işlemini yeni sistemde de Cumhurbaşkanlığının onayına bırakmak, Cumhurbaşkanlığını bir kez daha gereksiz bürokratik işlemlere boğulması anlamına gelmektedir.

Diğer taraftan, müfettiş yardımcıları 3 yıl sonra müfettiş kadrolarına atanıyorken, 3 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre müfettiş kadrolarına atamada 5 yıl kamuda hizmet şartı aranacaktır. Yapılan düzenlemeyle bir çelişki oluşmuştur.

Bu bağlamda, 3 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin, Cumhurbaşkanlığını bürokrasiye boğmayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

MEMURLAR.NET
GENÇ BÜLTEN sayfasını
GENÇ BÜLTEN hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.